Sectionals
-
O'Phannon 29402S1 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Complete your at-home retreat with this casually chic sectional with chaise. The luxe herringbone chenille upholstery is indulgently plush to the touch. With its clean-lined construction, this sectional seamlessly pairs with contemporary aesthetics, making it an ideal centerpiece for your curated space.
$1,329.95
$2,279.95
Save $950.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | O'Phannon |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Putty |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Includes left-arm facing sofa chaise and right-arm facing corner chaise • Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Accent pillows included • Pillows with soft polyfill • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 124 inch(es) / 314.96 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 86 inch(es) / 218.44 cm |
| Weight | 250 lb(s) / 113.4 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 259.99 lb(s) / 117.93 kg |
| Volume | 132 cu. ft. / 3.74 cu. m. |
-
$2,499.95
Save $1,040.00
$1,459.95
Altari 87214S3 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)If style is the question, then this sleeper sectional is the answer. Sporting clean lines and sleek track + More
-
The ability to go from fully upright to relaxed and stretched out, all at the touch of a button, awaits. A + More
-
$2,519.95
Save $1,050.00
$1,469.95
Studio Cave PC4980218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Chill-out time has never looked better. This power reclining loveseat's adjustable headrest ensures a perfect + More
-
Plush and posh. Showcase your eye for on-trend texture with the statement-making cord upholstery of this + More
-
Like a warm hug, this recliner envelops you in comfort with its barrel shape and soft cord upholstery. It + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this ottoman invites you to say hello to + More
-
Enjoy comfort to the max in this power lift recliner. It fully reclines for relaxing or snoozing, and then + More
-
Complete your at-home retreat with this casually chic ottoman. The luxe herringbone chenille upholstery is + More
-
$2,279.95
Save $950.00
$1,329.95
O'Phannon 29402S2 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Complete your at-home retreat with this casually chic sectional with chaise. Herringbone chenille upholstery + More
